Kayıt dışıyla mücadelede sınır yok

kayit disi

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yönelik ‚emek sömürüsü‘ çıkışının ardından kayıt dışına savaş açılıyor. Zaman’ın haberine göre, ilk adım olarak kurumlara kayıt dışıyla mücadele için istedikleri kadar eleman alma imkânı tanındı. Buna göre bu amaçla alınacak müfettiş, denetim ve kontrol elemanları, bütçenin öngördüğü kadro sınırlamasına tabi olmayacak. Çalışma Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu, istediği kadar teftiş elemanı alabilecek. Son dönemde müfettiş ve kontrol memuru takviyesi yapan SGK, bu sayıya yenilerini ekleyecek. Denetim ordusu, sigortasız işçi çalıştırılmasının ve ücretlerin düşük yatırılmasının önüne geçmek için teftişleri yoğunlaştıracak. Ayrıca kolluk kuvvetleri de kayıt dışı ile mücadele başlattı. Yıllardır merdivenaltı olarak üretim yapan ve bir kısmının vergi kaydı bile bulunmayan işyerlerine polis baskınları yapılıyor.

Mücadele için diğer yandan da sektörel bazda denetim için denetim rehberleri hazırlandı. Müfettişler, denetimleri bu rehbere göre yapacak. Ayrıca SGK’nın tüm il müdürlüklerinde ‚kayıt dışı istihdamla mücadele servisleri‘ kuruldu. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın koordinasyonunda yeni bir eylem planı hazırlanıyor. Sigortasız işçi çalıştırılmasının yanı sıra kayıt dışının bir başka şekli ise ücretlerin düşük gösterilmesi. Buna göre SSK primlerinin yarıya yakını asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Bu yolla çalışanın emekli olduğunda ve işsiz kaldığında alacağı maaş düşük kalıyor. Devlet de prim kaybına uğruyor. Tüm Tekstil İşçileri Sendikası Başkanı Bayram Erdoğan, kayıt dışı ile mücadelede sendikaların da etkin görev alması gerektiğini belirtiyor. Sendikalar olarak işin kolayını seçip kamuda örgütlendiklerini belirten Erdoğan, kimsenin özel sektörde örgütlenmek için mücadele vermediğini anlatıyor. Erdoğan, sendikal alanda konfederasyonların tekelinin kırılarak yeni örgütlenmelerin başlamasının ardından kayıt dışıyla mücadelede ivme kazanılacağını kaydediyor. İlk adım olarak ise sendikalar yasasının değişmesini ve yeni bağımsız sendikaların önünün açılmasını öneriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre kayıt dışılık oranı yüzde 43. İstihdam piyasasındaki çalışan sayısının 21 milyon civarında olduğu dikkate alındığında yaklaşık 9,5 milyon kişi sigortasız çalıştırılıyor. Bu durumda Türkiye’nin sadece prim kaybı 25 milyar lira. Ayrıca vergi ve işsizlik sigorta primi ve benzeri kalemler üst üste konulduğunda kaçak işçilik sebebiyle devletin yıllık kaybı 40 milyar lirayı aşıyor. Hükümet, bu tablo sebebiyle 2009’u kayıt dışıyla mücadele yılı ilan etti. Ancak krizde işverenin üzerine fazla gidilmedi. Kayıt dışıyla mücadele, SGK’nın banka ve diğer kurumlardan aldığı verilerin incelenmesi ve ‚Alo İhbar‘ hattına gelen şikâyetlerle sınırlı kaldı.

gencparis

gencparis

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

  • 3D televizyonlar 18 seks 18 sesli chat 18 sesliler 18lik kizlar 18sesliler 18seslisohbet 140 yıllık denklemin 2010 moda acarsesli acun medya adali bayanlar Arkadaş arzulu Arzuluyum arzuluyuz Arzuluyuz.Biz arzuluyuz.biz.com arzuluyuz.com Ask aşk şiirleri bayan sohbet bbg evleri bedava chat Being a partner boyfriend camfrog chat Chat Client conversation coping evlilik facebook Fibro fibromyalgia fun future Good Things Google homesesli Humor izle kardeşlikdiyari kayseri sohbet kurtlar vadisi life love Messenger msn msn chat optimism parents sahte aşklar sanal sohbet School sekerimsen?com sesli chat SesliChat seslichatsiteleri seslihome seslii chat seslimekan sesliseks SesliSohbet Sesli Sohbet sevgili bul Social sohbet mekanı sohbet siteleri Teaching Vikki Blows sex yildizi www.arzuluyuz.Com www.arzuluyuz.net Yahoo Yeni etiket ekle
  • %d Bloggern gefällt das: