Türk dericiler Rusya’da dar alanda kâr peşinde

dericiler

Rusya’da 13 yıldır aralıksız düzenlenen LeShow’da Türk firmalarının alanı yüzde 90 iken bu yıl yüzde 60’a

Dünyanın dördüncü ve Rusya’nın en büyük deri fuarı LeShow önceki gün Moskova’da başladı. Türkel Fuarcılık’ın 13 yıldır aralıksız düzenlediği ve bu yıl 20 Mayıs’ta sona erecek fuara katılan firma sayısı, geçen yıla kıyasla yüzde 25 arttı. Türkel Fuarcılık
Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Yazgan, fuarda Türk firmaların işgal ettiği alanın eskiden yüzde 85-90 civarında iken, bu yıl yüzde 60’a indiğini, kriz öncesinde yabancı şirket oranının çok daha az olduğunu söyledi. Korhan Yazgan, “Bu yıl fuar çok daha uluslararası oldu. Rusya bu yıl dericilerin yüzünü güldürecek. İlk günden 2 bin kişinin akın ettiği fuar, Türk deri firmaları için umut oldu” dedi.

‘İŞİ BIRAKAN FİRMA SAYISI ÇOK ARTTI’

Türkel Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Işıl Yazgan da “Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen fuarda 120 katılımcı firma var. Bunların 53’ü Türk, 16’sımilli katılımyapan Çin ve 10’u Pakistan. Geri kalan kısımise Amerika, İspanya, Ukrayna, Polonya, Rusya, İtalyan ve Arjantin’den” diye konuştu. 5 bine yakın profesyonel ziyaretçinin geldiği Moskova’nın dışında 5 yıldır Kazakistan’da ve 6 yıldır Ukrayna’da LeShow düzenlediklerini hatırlatan Işıl Yazgan, bu yıl ilk kez Bakü’de fuar yapacaklarını açıkladı.

Korhan Yazgan Türk firma katılımcı sayısının azalmasını şöyle değerlendirdi: “Türk oranının düşmesi fuar şirketi olarak bizim açımızdan riski dağıtmak demek ama bu aynı zamanda Türkiye’de sektördeki sıkıntıyı da gösteriyor.

Geçen yıl deri sektöründe kapanan, işi bırakan çok firma oldu. Türk deri sektöründe işi paylaşacak firma sayısı azaldı. Buradaki pazardan alacakları pay arttı.Moskova’da deri pazarı büyümedi ama paylarını büyüttüler. Bu ülkenin iklimi devam ettikçe deri ve kürk hep olacak. Rusya’da Türk ve Çinliler rakipken Avrupalılar da geldi. Onlar finansal olarak daha güçlü. 2 yıl kâr etmeseler de devam edip ayakta kalırlar. Bizimkiler küçük ve orta ölçekli olduğu için kâr etmek zorunda.”

GÜMRÜK SORUNU VİZEDEN ÖNEMLİ

Korhan Yazgan, Rusya ile vizelerin kaldırılmasıyla ilgili ise şunları söyledi: “Önemli olan gümrüklerdeki sorunun çözülmesi. İşadamlarının vize sorunu yok. Firmalar yüklü sipariş almaktan korkuyor; vaktinde yetiştirememe korkusu var. Vizenin faydası turizmde görülür. Rusya’dan daha çok turist gelecek. Türkiye’den Rusya’ya giden 50-60 bin ziyaretçi 3-4’e katlanır.”

‘ODALAR FUAR DÜZENLEMESİN REKABET EDEMEYİZ’

“Devlet bizi rakip gibi görmemeli. Özel şirketler devletle hiçbir zaman rekabet edemez” diyen Korhan Yazgan şöyle konuştu: “Türkiye’de devlet yurtdışında yapılan 2 bin 500 fuarın katılımcısına teşvik veriyor. Bunlardan 200-250 tanesi milli katılım, diğerleri
bireysel. Katılımcı iki koşulda da aynı teşviki alıyor. Teminat vermeyen bireysel katılımlarda da teşvik aynı. Bizim gibi Uluslararası Fuarlar Birliği (UFI) belgeli firmaların farkı olmalı. Türkiye‘de 10 bin olan fuar katılımcısı firma sayısı 5 bine düştü. Birlikler, odalar fuarları kendileri düzenlemeye devam ederse, pek çok fuarcılık şirketi kapanmak zorunda kalabilir.”

‘TEBLİĞ BELİRSİZ İHALEYE AÇILMA İŞİ HEPİMİZİ BİTİRİR’

7 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Yurtdışı Fuar Düzenlenmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Tebliğ’in belirsizlikler getirip endişe yarattığını belirten Işıl Yazgan, şunları söyledi: “Sektörel ihracat ürünleri fuarlarının, ihaleye açılacağı söyleniyor. Çeşitli organizatörler tarafından bu alternatifin konulması tecrübe ve emeği umarım bir kenara bıraktırmayı gerektirmez. Tebliğle ilgili endişeler var. Kriterler net değil. Yurtdışı anlaşmalarımızı durduramayız. Yurtdışında 10 yıldır yaptığımız bir fuar
ihaleye açılırsa bir firma ‘Ben yapabilirim’ diyebilir. Bir an önce netleşmesi gerek.”

Camfrog 18 Odalar

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s

  • 3D televizyonlar 18 seks 18 sesli chat 18 sesliler 18lik kizlar 18sesliler 18seslisohbet 140 yıllık denklemin 2010 moda acarsesli acun medya adali bayanlar Arkadaş arzulu Arzuluyum arzuluyuz Arzuluyuz.Biz arzuluyuz.biz.com arzuluyuz.com Ask aşk şiirleri bayan sohbet bbg evleri bedava chat Being a partner boyfriend camfrog chat Chat Client conversation coping evlilik facebook Fibro fibromyalgia fun future Good Things Google homesesli Humor izle kardeşlikdiyari kayseri sohbet kurtlar vadisi life love Messenger msn msn chat optimism parents sahte aşklar sanal sohbet School sekerimsen?com sesli chat SesliChat seslichatsiteleri seslihome seslii chat seslimekan sesliseks SesliSohbet Sesli Sohbet sevgili bul Social sohbet mekanı sohbet siteleri Teaching Vikki Blows sex yildizi www.arzuluyuz.Com www.arzuluyuz.net Yahoo Yeni etiket ekle
  • %d Bloggern gefällt das: